Miks vaadata Jaapani poole?
Ärist Jaapanist - Oliver Ait (Eesti Suursaatkond Tokio, äri- ja investeeringute nõunik) annab 7 põhjust, miks ettevõtjatel võiks Jaapanit oma ekspordiplaanides silmas pidada.
-
Suur turg ja jõukad ettevõtted ning rahvusvahelised suurkorporatsioonid (oluline nii Eesti eksportivatele ettevõtetele kui ka investeeringute kaasamiseks Jaapanist);
-
Samameelne riik, kellel on samad väärtused. Jaapani partnerid on usaldusväärsed ning protsesside toimimisele võib kindel olla. Jaapan ei ole küll läänelik riik, kuid institutsioonid on läänelikud, mistõttu nende toimimine meile pigem arusaadav.
-
Stabiilsus praeguses globaalses geopoliitilises olukorras - nii poliitiline kui ka majanduslik. Regionaalselt Aasias, aga ka Jaapani-siseselt on Jaapani nõrkusest (aeglane muutma) saanud tema tugevus.
-
20 aasta jooksul on välja arendatud kontaktid ja suhted Jaapani ja Eesti vahel. Nii ettevõtete kui ka riigi tasandil.
-
Eesti kuvand on neutraalne või hea – IT-riik, Skype, startup-riik vs 3S-i: Saku, Sumo ja Skype 15 aastat tagasi. Nüüd on Eestil laiem spekter (Jaapani korporatsioonide projekt Tartus, Sushitech, isesõitvad sõidukid Jaapanis, kaitsetööstus) – suhete põhialused on tugevad!
-
Oleme unustanud, kui innovatiivne Jaapan on olnud. Avatud innovatsioon (vs varasem suletud innovatsioon) loovad meie startup-ettevõtete ja Jaapani suurfirmade vahel koostöövõimalusi. Maailma võtmetehnoloogiad tulevad Jaapanist ning see on teinud Jaapanist tehnoloogilise tugevuse mõõdupuu (Majandusliku keerukuse indeks (ECI) järgi on Jaapan 133 riigi seas esikohal).
-
Unikaalsed olukorrad/probleemid (vananev ühiskond, kahanev rahvastik) loovad ka võimalusi – isesõitvad autod (Auve), robootika, julgeolekutööstusega seotud tehnoloogiad, tervishoid.
Osaka maailmanäituse puhul tuleb aga mõistagi silmas pidada, et missioonide ülesanne pole ainult Jaapani ettevõtete ja võimalustega kohtumiste korraldamine, vaid maailmanäitusele minnakse siiski eelkõige teiste riikide esindustega kohtuma. Maailm tuleb iga viie aasta järel kokku ja sel korral on selleks kohaks Osaka, Kansai piirkond. Maailmanäitusel osaleb 18. juuni seisuga kokku 161 riiki ja piirkonda ning 9 rahvusvahelist organisatsiooni.